Interešu izglītība

Norvēģu “mafija” Pārgaujas ģimnāzijā. Viss notiek!

Kāda atšķirība starp vārdiem “du” un “do”, kas sanāk, lokot vārdu “kake”, kā jāstaipa lūpas, izrunājot “ø, y, æ” burtus, ko nozīmē “mātes pakas” taisīšana un kā garšo “bjørnesuppe”, zina tikai tie VPĢ tagadējie un bijušie, kuri piederējuši t.s. norvēģu vai troļļu “mafijai”.

Vienmēr esmu apbrīnojusi un turpinu apbrīnot savu “norvēģu” izvēli – brīvo laiku tērēt, mācoties “troļļu” valodu un zinības, bet vienmēr arī esmu bijusi pārliecināta, ka Skandināvija nebūt nav tas sliktākais starts pasaules iepazīšanai. Un vienmēr esmu bijusi pateicīga par iespēju darboties ar saviem ieinteresētajiem, atvērtajiem, sirsnīgajiem un inteliģentajiem jauniešiem. Tā vienmēr bijusi abpusēja bagātināšanās.

Atzīstos, ka norvēģu klases pastāvēšanas 14 gados trolliski tajā esmu ievilinājusi ap 150 VPĢ beidzēju (to vidū bijuši tagadējie žurnālisti, baņķieri, biznesmeņi, mediķi, juristi, mākslinieki, pedagogi, valodnieki, grāmatveži un kas vēl tik ne); pa šiem gadiem uz Norvēģiju zinības gūt viengadīgajās Tautas skolās ir ļāvušies aizsūtīties 26, ar Norvēģu zemi pašlaik darba vai studiju dēļ ciešāk saistījušies 8, norvēģu/skandināvu valodas Kultūras akadēmijā un Universitātē Rīgā studējuši 5. Atzīstos, ka arī neviens no pārējiem (vismaz ne skaļi un ne man, un ar piebildi – kuri ir izturējuši līdz galam) nav nožēlojis “trolliski” pavadīto laiku VPĢ. Mērķis nav bijis nevienu pataisīt pat “trolli” vai norvēģi, bet dot iespēju un izvēli. Pārējais – pašu ziņā. Bet atzīšos – ja kādu arī drusku esmu “samaitājusi” – par to tikai priecājos

Tagad smalki saucamies “Norvēģu klubs”, un joprojām katru gadu tajā ir ap 40-50 dalībnieku, tāpat mācamies valodu, tāpat rīkojam tradicionālos pasākumus – Ziemeļu ziemassvētku svinēšanu un Norvēģijas nacionālo svētku atzīmēšanu, tāpat “pamokam” jaunos biedrus, līdz viņi kļūst par pilntiesīgiem kluba biedriem J. Braukšana vien ar pirkstu pa karti arī kādu laiku jau beigusies: pēdējos gados, pateicoties mūsu draugiem Norvēģijā, VPĢ sadraudzības skolām – Rud vidusskolai Berumas komūnā un Vest-Telemark vidusskolai Dālenā, mūsu sapņošana par tikšanos ar dzīviem norvēģiem un troļļu zemes redzēšanu kļuvusi reālāka: katru rudeni dodamies studiju braucienā uz Norvēģiju (tādi jau bijuši 7), un katru pavasari rudieši vai dālenieši ciemojas pie mums. Rud vidusskola pat ir iedibinājusi izvēles priekšmetu „Sapratne pāri robežām” ar fokusu uz Baltiju un Latviju.

VĒL:

  • Katru gadu tradicionāli tiek svinēti Ziemeļu ziemassvētki kopā ar “jaunbiedru” uzņemšanu un norvēģu nacionālās dienas – 17. maija svinības.

  • Pa šiem gadiem “norvēģu klasē” ir mācījušies un mācās kopā ap 180 skolēnu.

  • Sākot ar 1995./96. m.g. katru gadu kāds no mūsējiem tiek mācīties Tautas augstskolās Norvēģijā (kopā 27).

  • Visus šos gadus “troļlu saimi” kopā turējusi ir sk. Sanda Deisone.

Turpināsim kopā iepazīt pasauli, skatīties, saredzēt un saprast. Lai “trolliskās” izdarības starts lielākam lēcienam!. Lykke til!