Interešu izglītība

Norvēģu klubs

Kāda atšķirība starp vārdiem “du” un “do”, kas sanāk, lokot vārdu “kake”, kā jāstaipa lūpas, izrunājot “ø, y, æ” burtus, ko nozīmē “mātes pakas” taisīšana un kā garšo “bjørnesuppe”, zina tikai tie VPVĢ tagadējie un bijušie, kuri piederējuši Norvēģu klubam  vai t.s. norvēģu vai troļļu “mafijai”.

Vienmēr esmu apbrīnojusi un turpinu apbrīnot savu “norvēģu” izvēli – brīvo laiku tērēt, mācoties “troļļu” valodu un zinības, bet vienmēr arī esmu bijusi pārliecināta, ka Skandināvija nebūt nav tas sliktākais starts pasaules iepazīšanai. Un vienmēr esmu bijusi pateicīga par iespēju darboties ar saviem ieinteresētajiem, atvērtajiem, sirsnīgajiem un inteliģentajiem jauniešiem. Tā vienmēr bijusi abpusēja bagātināšanās.

Atzīstos, ka norvēģu klases pastāvēšanas nu jau 30 gados trolliski tajā esmu ievilinājusi pie 300 VPĢ beidzēju (to vidū bijuši tagadējie žurnālisti, baņķieri, biznesmeņi, mediķi, juristi, mākslinieki, pedagogi, valodnieki, grāmatveži un kas vēl tik ne). Un neviens (vismaz ne skaļi un ne man, un ar piebildi – kuri ir izturējuši līdz galam) nav nožēlojis “trolliski” pavadīto laiku VPĢ. Mērķis nav bijis nevienu pataisīt pat “trolli” vai norvēģi, bet dot iespēju un izvēli. Pārējais – pašu ziņā. Bet atzīšos – ja kādu arī drusku esmu “samaitājusi” – par to tikai priecājos.

 “Norvēģu klubā” mācamies valodu, iepazīstamies ar Norvēģijas/Ziemeļvalstu kultūru un tradīcijām, rīkojam tradicionālos pasākumus – Ziemeļu ziemassvētku svinēšanu un Norvēģijas nacionālo svētku atzīmēšanu, tāpat “pamokām” jaunos biedrus, līdz viņi kļūst par pilntiesīgiem kluba biedriem. Piedalāmies Ziemeļu bibliotēku nedēļā, kas katru gadu notiek novembra mēnesī, Ziemeļvalstu kultūras dienu aktivitātēs, apmeklējam norvēģu uzņēmumus un organizācijas Latvijā, ik gadu kā brīvprātīgie tiesneši piedalāmies sporta spēlēs bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām ‘’Mēs varam’’.   Braukšana vien ar pirkstu pa karti arī kādu laiku jau beigusies: pēdējos gados, pateicoties mūsu draugiem Norvēģijā, VPVĢ sadraudzības skolām – Rud vidusskolai un Bjornegardas skolai Berumas komūnā , mūsu sapņošana par tikšanos ar dzīviem norvēģiem un troļļu zemes redzēšanu kļuvusi reālāka: rudenī dodamies studiju braucienā uz Norvēģiju, un pavasarī rudieši mēdz ciemoties pie mums. 

Turpināsim kopā iepazīt pasauli, skatīties, saredzēt un saprast. Lai “trolliskās” izdarības starts lielākam lēcienam!. Lykke til!

Med hilsen – ‘’troļļu mamma’’  sk. Sanda Deisone

Prezentācija.pptx